Haber

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Anayasa Mahkemesi’nin kararı darbe girişimidir

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, “Karar, Meclis’e, Anayasa’ya darbe girişimidir, Anayasa Mahkemesi’nin tüzel kişiliğime darbe girişimidir.”

Özel, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına sert tepki gösterdi. Özel, avukat milletvekilleri ve gruptaki milletvekilleriyle ayrı ayrı toplantı yaptıklarını belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin sansür yasasını iptal etmediğini hatırlattı.

Özel şunları söyledi:

“Küme liderlerini ve grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarını Numan Kurtulmuş başkanlığında istişare komitesi toplantısı yapmaya davet ediyorum. İstişare konseyinin yapacağı toplantıda TBMM’nin çalışma planının yeniden kararlaştırılmasını talep ediyorum. Özel bir oturum, genel görüşme açarak bir adalet oturumu düzenleyelim ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin içinde bulunduğumuz adalet krizini nasıl çözeceğine karar vermesini bekliyor ve talep ediyoruz. Bu adalet oturumunda gerekirse kapalı oturum talep edecektir. Kapalı oturum talep edeceğiz. İçinde bulunduğumuz büyük krizin anlamını 10 yıllık tutanakların yasak olduğu kapalı oturumda anlatacağız, tüm milletvekilleriyle konuşacağız. Bu yargı krizinde kapalı oturumda Milletvekillerinin vicdanına sesleniyoruz, oturum açıldığında parti kümeleri mutlaka Cuma-Cumartesi-Pazar anayasa ve adalet kurullarından birer temsilci ile çalışmalı ve bu yargı krizini adalet kuruluna sevk edilmek üzere kontrol altına almalıdır. Pazartesi gününde. Biz tavsiye ediyoruz.”

Önce adalet oturumunu önereceklerini, önerilerinin reddedilmesi durumunda oturumu CHP olarak düzenleyeceklerini söyleyen Özel, şöyle konuştu: “Meclis kapansa bile tüm milletvekilleri Meclis’ten ayrılmayacak. İkinci bir karar alınana kadar, Meclis’ten ayrılmayacaklar. CHP, Meclis’in açık olduğu her saat adalet konusunu gündeme getirecek.” “Meclis kapandığında küme oluşturan sayı olan en az 20 milletvekili Meclis’te adalet nöbetini sürdürecek” dedi. – ANKARA

haberkeciborlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu