Haber

İsrail’de hükümet karşıtları sokaklara döküldü

İsrail’de hükümet muhalifleri sokaklara döküldü

HAİFA – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yeni hükümet kurmasını protesto etmek için kuzeydeki Hayfa kentinde yüzlerce kişi sokaklara döküldü.

İsrail’de 1 Kasım seçimlerinin ardından Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu hükümeti kurmakla görevlendirildi. Hükümeti kurmak için tanınan son tarih olan 21 Aralık gece yarısına dakikalar kala Netanyahu, Başkan Isaac Herzog’u aradı ve kabinenin hazır olduğunu duyurdu. Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu’nun yeni hükümet kurmasını protesto etmek için İsrail’in kuzeyindeki Hayfa kentinde yüzlerce kişi toplandı. Göstericiler ellerinde bayraklarla sloganlar atarak yürüdü.

Benjamin Netanyahu’nun kabine listesini hemen yayınlaması gerekmiyor. İsrail basınında çıkan haberlere göre, Netanyahu’nun kabinesi için Parlamento’da 2 Ocak’ta bir güven oylaması yapılması bekleniyor.

Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi 32 sandalyeyle birinci, Başbakan Yair Lapid liderliğindeki Yesh Atid 24 sandalyeyle ikinci, Benny Gantz liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi ise 12 sandalyeyle üçüncü parti oldu. Koltuklar. Netanyahu liderliğindeki sağcı blok 120 sandalyeli parlamentoda 64 sandalye kazanarak hükümeti kurmaya yetecek çoğunluğu elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu