Teknoloji

Türkiye’den Elon Musk’a ceza! Onsuz yaptı…

Rekabet Kurulu, Twitter Inc.’in tek kontrolünün devralınması sürecini onaylarken, Elon R. Musk’a Türkiye’de 2022 yılı brüt gelirinin binde biri oranında idari para cezası verilmesine karar verdi.

Para cezasıyla bağlantılı olarak Rekabet Kurulu, Twitter satın alma sürecini sordu. izin eksikliği olarak belirtilmiştir.

Karar dedi ki:

“Twitter Inc.’in Tek Kontrolünün Devralınmasına İlişkin Elon R. MUSK Tarafından Soruşturma Sonuçlandı”

Twitter Inc.’in tek kontrolünün Elon R. MUSK tarafından devralınması sürecinin Rekabet Kurulu’nun 02.03.2023 tarihli toplantısında Koruma Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca re’sen incelenmesi sonucunda 4054 Sayılı Yarışmanın,

İşlem, 4054 sayılı Kanun’un 7. Fıkrası ve bu hususa istinaden çıkarılan 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Gerektiren Birleşme ve Devralmalara İlişkin Tebliğ kapsamında izne tabi olup;

İşlem sonucunda aktif rekabetin önemli ölçüde azaltılması söz konusu olmadığından işleme izin verilir,

Ancak evrak işlemlerinin Rekabet Kurulu’nun izni olmadan yürütülmesi nedeniyle, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16’ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre, devralan konumundaki süreç tarafı Elon R. MUSK’a binde bir oranında para cezası verilir. gerekçeli olarak 2022 yılı için Türkiye’de elde edilen brüt gelir. Kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde açık mahkeme ile Ankara İdare Mahkemeleri tarafından oy birliği ile karar verildi.

haberceltik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu