Haber

ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları Türkiye’yi de etkileyecek

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya uygulayacağı yeni yaptırımlardan Türkiye’deki bazı şirket ve şahısların da etkileneceği belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Çarşamba günü açıkladığı 120’den fazla kaydın yer aldığı yeni yaptırımlar listesine NATO ortağı Türkiye’den en az dört şirketin dahil edildiği kaydedildi.

Reuters Haber ajansına konuşan üst düzey bir ABD hükümet yetkilisi, söz konusu şirketlerin ağırlıklı olarak Ruslara ait olduğunu veya Rusya ile bağlantıları olduğunu söyledi. İsmini vermek istemeyen yetkili, “İhracat kontrol uygulamaları geliştikçe bu bir uyarı atışı” dedi.

ABD’nin aldığı karara Türkiye’den herhangi bir tepki gelmedi.

Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) aldığı yaptırım kararlarına katılmamakla birlikte söz konusu kararların ihlaline müsamaha göstermemektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna savaşında Moskova ve Kiev hükümetleri ile ilişkileri yeterli düzeyde sürdürmeye özen gösteriyor.

Ankara, ABD ve AB’nin Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya uygulanan yaptırımlara Türkiye’nin katılması yönündeki baskılarına karşı Mart ayında Batı mallarının Moskova’ya geçişini durdurdu.

Reuters / TY,ET

Manisiz DW Türkçeye nasil ulasilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu