Haber

AFAD Başkanı Memiş’ten Libya’daki sel felaketine ilişkin açıklama

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Lideri OK Memiş, selin meydana geldiği Libya’ya 3 kargo uçağının arama kurtarma ekipleri ve malzeme götüreceğini belirtti.

Memiş, AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Libya’da meydana gelen kasırganın ardından sel ve su baskınlarının yaşandığını söyledi.

Memiş, Libya hükümetinin uluslararası insani yardım çağrısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatı doğrultusunda operasyonlara başladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda Libya’ya 4 saat arayla 3 kargo uçağı planladık. İlk kargo uçağımız yakında kalkacak, şu anda havalimanında. Yaklaşık 168 arama kurtarma ekibiyle, 2 orta tonajlı arama ekibiyle ilk uçak hazır. ve kurtarma araçları ve 2 kurtarma botu.” “İlk etapta yapacağımız yardım budur. İnşallah iki uçakla, yeterli çadır, battaniye, gıda kolisi, hijyen kolisi, jeneratör ve diğer ekipmanlarla hemen yola çıkarlar. Üçüncü uçakta da yine yeterli yardımımız olacak.” Çalışanlar Libya’da olacak.”

Memiş, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından Türkiye’nin olası afetlere karşı tecrübeli olduğunu ve AFAD olarak dünyanın her yerindeki afetlere karşı her zaman hazır olduklarını ifade etti.

Operasyonun Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı kargo uçaklarıyla gerçekleştirildiğini belirten Memiş, “Sağlık Bakanlığımız, Emniyetimiz, Jandarmamız, Kızılayımız ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte bu operasyonu gerçekleştireceğiz. Ekiplerimiz” Yakın zamanda yola çıkacağız. Türkiye’nin, Türk devletinin ve Türk milletinin dost ve kardeş olarak yardım elini uzatacağını umuyoruz.” “Bunu Libya halkına kadar genişleteceğiz.” söz konusu.

AFAD Lideri OK Memiş, Mersin’in Anamur ilçesinde rahatsızlanarak indiği mağarada mahsur kalan Amerikalı dağcı Mark Dickey’nin de değerli bir operasyonla kurtarılarak hastaneye kaldırıldığını hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu