Haber

Cizre Belediyesi’ne kayyum atanmasının yıl dönümü: Polis ablukaya aldı

Şırnak’ın Cizre Belediyesi’ne kayyum atanmasının yıl dönümü polis ablukası sırasında protesto edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü, partinin ilçedeki binası önünde toplandı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şırnak Milletvekili Zeki İrmez ile kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi bir araya gelerek açıklama yapmak istedi.

MA’nın haberine göre polis, sabahın erken saatlerinde parti binasına giden tüm yolları kapattı. Polis, “2 günlük eylem ve faaliyet yasağı” nedeniyle açıklamaya izin verilmeyeceğini açıklayarak, ilçe binasından çıkmak isteyen grubun kapı önünden çıkmasını engellemek için kapıyı bariyerlerle kapattı. Polis çılgınca, kalkanlarla ve kapkaçlarla protesto etti.

HEDEP Milletvekili Zeki İrmez, Cumhuriyetin 100. yılı olduğuna dikkat çekerek, Cumhuriyetin kuruluşunun Kürt halkının haklarının gaspı üzerine kurulduğunu söyleyerek, kayyumları tanımadıklarını vurguladı.

Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu, kayyumların “AKP’nin çaresizliğinin bir yansıması” olduğunu söyledi. Kutlu, kayyımların hukuksuz işlemlerine devam ettiğini belirtti.

Kalabalık sık sık “Direnerek kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” gibi sloganlar attı. (HABER MERKEZİ)

gokceadahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu