Haber

‘İradenin Eğitimi’ Son Zamanların En Çok Satanlar Listesinde

İrade eğitimi alanında çalışan tıp doktoru Dr. Ethem Bakar’ın 20. yüzyılın başlarında yazdığı Terbiye-i İrade, yayımlandığı dönemde Osmanlı okurlarından büyük talep gördü. Bu değerli eser, Osmanlı halkının, özellikle de dönemin gençlerinin öz denetim konusunda bilinçlendirilmesini amaçlamaktaydı. Ethem Bakar büyük ölçüde Batılı kaynaklardan yararlanarak gerçek bir rehber ortaya çıkarmıştır. Ketebe Yayınları’nın günümüz Türkçesine uyarladığı eser, satış listelerinde ilk sıralarda yer alıyor.

 

İrade Eğitimi İki ana bölümden oluşur: İlk bölüm teorik, ikinci bölüm ise pratik uygulamadır. Birinci bölümde irade nedir, iradeyi eğitmek mümkün mü, bununla ilgili teoriler, iradenin manevi unsurları, psikolojisi ve kendini kontrol edebilme imkânı gibi konular ele alınırken, ikinci bölümde yapılması gerekenler ele alınıyor. İradeyi güçlendirmeye yönelik araçlar anlatılıyor. İnsanları kötü şeylere sürükleyen fikir ve duygularla nasıl baş edileceğinin yolları gösterilir.

 

Yıllardır bir yanlış anlaşılmanın peşinden koşan Türk okurları, sonunda önerilen orijinal eserle Ketebe Yayınları aracılığıyla tanıştı. Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Ömer Faruk Can ve hattat Fatma Zehra Can tarafından yapılan araştırma sonucunda yazar hakkında ilk kapsamlı bilgiyi yazdı ve yazarın kimliğini ortaya çıkardı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

gemerek-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu