Haber

Adana’da terör örgütü DEAŞ zanlısına 15 yıla kadar hapis

Adana’da terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan zanlı hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle 19 Ocak’ta tutuklanan Suriye asıllı RSH hakkında savcılığın yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Sanıklar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasıyla hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede sanık RSH, “2014 yılında Musul’da DEAŞ terör örgütüne katıldım. Örgütün ders ve sohbetlerine katıldım. DEAŞ içindeki örgütlenme faaliyetlerimde kod isim kullanıyordum. Örgüt bana görev verdi. Ayrıca kamplarda silah kullanma eğitimi de aldım. Daha sonra gördüğüm baskılar nedeniyle örgütten kaçtım. Bildiğim her şeyi anlattım.” kelime yer aldı.

İddianamede sanıkların DEAŞ’a katılımı artırmak için toplantılar yaptıkları, dijital materyallerde terör örgütü mensuplarına ait çok sayıda fotoğrafa yer verildiği belirtildi.

İddianamede, RSH’nin Suriye’de DEAŞ’ın işgali altındaki bölgede DEAŞ’a üye olma sürecinde yer alan, kod isimler kullanan, örgütsel konferans ve toplantılara katılan kişilerle temas kurduğu, ikametgahında örgütsel belgeler ele geçirildi, deşifre edilmemek için sürekli telefon hattını değiştirdi. Suçtan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Tutuklu sanık RSH’nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

cayiralanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu