Teknoloji

Dünya tarihinde bir ilk: Tamamen robotik akciğer nakli başarıyla gerçekleştirildi!

Sağlık alanında kullanılan teknoloji yeni bir dönem başlattı. Uzmanlar Pazartesi günü tamamen robotik bir akciğer nakli gerçekleştirdiklerini açıkladılar.

Barselona’daki Vall d’Hebron hastanesindeki cerrahlar, “Da Vinci”Diyafram adı verilen dört kollu bir robot kullanarak hastanın derisinin, yağının ve kasının küçük bir bölümünü kesti, hasarlı akciğeri çıkardı ve göğüs kafesinin altından sekiz santimetrelik (üç inçlik) bir kesikten yeni bir akciğer yerleştirdi. hızla diyaframın üzerine çıkar.

DÜNYANIN İLK ROBOTİK AMELİYATI

Reuters’in bildirdiğine göre uzmanlar, yara kolayca kapandığından yeni prosedürün hasta için daha az ağrılı olduğunu söyledi. Cerrahlar tarafından yapılan açıklamalarda;

Vall d’Hebron Göğüs Cerrahisi ve Akciğer Başkanı Albert Jauregui, “Bunun hastaların yaşam kalitesini, ameliyat sonrası dönemi iyileştirecek ve ağrıyı azaltacak bir teknik olduğuna inanıyoruz. Bu tekniğin daha fazla merkeze yayılmasını umuyoruz” dedi. Organ Nakli Bölümü, Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte.söz konusu.

Organınız yeni akciğere uyum sağlamak için ameliyathanede. “düşük hava” dar bir kesiden girebileceğini de sözlerine ekledi. jauregui, “Tek bir nervüre dokunmak zorunda kalmadan açıklığı genişletmek için alan sağlayan, çok elastik bir cilde sahip olma avantajına sahip bir vücut modülü”söz konusu.

Bununla birlikte, robotun kollarını ve 3D kameraları yerleştirmek için göğüs kafesinin yan tarafında daha küçük kesikler de yapıldı.

Jauregui, bu tekniğin zamanla her iki akciğer nakline de uygulanabileceğini ve bunun için küçük bir kesinin yeterli olacağını söyledi.

ASLA ACI HİSSETMEYİN

Şimdiye kadar sadece akciğer kanseri tedavisinde kullanılan öncü prosedür, pulmoner fibroz nedeniyle akciğer nakline ihtiyaç duyan 65 yaşındaki Xavier’e uygulandı. Xavier, yeni teknikten yararlandığını söyledi.

“Bilincimi geri kazandığım ve genel anesteziden uyandığım andan itibaren sıfır ağrım oldu”söz konusu.

Kesi küçük olduğu için Xavier ameliyattan sonra sadece parasetamol aldı. Klasik akciğer nakilleri genellikle opioid ağrı kesicilerle ameliyat sonrası tedavi gerektirir. İspanya Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 2022 yılında günde ortalama yedi donör ve 15 nakil ile İspanya organ naklinde dünya lideri konumunda.

KAYNAK: HABER7

pendik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu